Boom zvaný biodeska - Novatop

Boom zvaný biodeska

Ve stavebnictví jsou stále častěji požadovány materiály vyrobené z obnovitelných zdrojů, s nízkou energetickou náročností na výrobu, zdravotně nezávadné, s vysokou estetickou hodnotou a funkčností. A právě tyto požadavky vracejí do hry dřevo, které lidstvo používá od nepaměti a které zažívá díky technologickým možnostem zpracování a modifikace veliký rozmach. Jedním z materiálů, který všechna tato kritéria splňuje najednou a u nás ještě stále není doceněn, je biodeska.

Biodeskou označujeme materiál na bázi masivního dřeva s unikátními parametry. Doposud byl téměř ze 70 % využíván ve stavebnictví, především v alpských zemích, ale trendy prodeje ukazují, že se stále víc uplatňuje i ve stolařství. Biodeska je v naší kotlině slangový výraz pro vícevrstvou desku z rostlého dřeva, která se odborně označuje jako SWP (z angl. solid wood panel), a lidé si ji často pletou s překližkou. Vícevrstvé desky, díky svým mechanicko-fyzikálním vlastnostem, zásadně ovlivnily vývoj velmi progresivního stavebního systému CLT (cross laminated timber).

Desky se rozlišují podle kvality povrchu na konstrukční a pohledové, které se právě díky přirozenému vzhledu masivního dřeva preferují při výrobě interiérových prvků. Aplikaci předurčuje tloušťka desky, formát i vzhled. Vícevrstvé desky vynikají pevností, stabilitou, nízkou hmotností a možností využití v interiéru i venkovním prostředí.

Využití biodesek ve stavebnictví

Biodesky představují významný plošný konstrukční materiál, a to především jako výztužné desky pro vodorovné i svislé konstrukce, nosné záklopy střech a stropů, subtilní přesazené konstrukce bez krokví a trámů, a to jak u pultových tak i sedlových střech ze štítové i okapové strany, nosné a nenosné stěny, dělící příčky apod. U nás stále ještě nedoceněnou aplikací je fasáda a fasádní prvky. Kombinovat desky můžete snadno s jinými stavebními materiály.

Vysoce efektivně lze biodesky využít pro zaklopení střešních podhledů. Na rozdíl od palubek, které mohou časem vytvářet spáry, zůstává deska celistvá. Aplikace je také snadnější, rychlejší a efektivnější. To platí i pro finální ošetření, protože natřít velkou plochu desky oproti každé palubce zvlášť představuje nejen úsporu času, ale i nátěrové hmoty.

S biodeskou se můžete potkat při stavbě pergol a garážových stání, zahradních domků. Své místo má v konstrukcích stájí a hospodářských stavení. Používá se jako konstrukční prvek pro mobilní domky, sauny s využitím přiznaných ploch v interiéru.
Velmi snadná je aplikace pro pohledové obklady stěn, stropů, podlah, a to i u zděných staveb. Atraktivní řešení nabízí při rekonstrukcích interiérů – biodeskou snadno a rychle opláštíte staré nebo nevyhovující povrchy, vytvoříte novou příčku nebo přímo celou vestavbu. Zároveň s konstrukcí získáte finální krásné dřevěné povrchy.

Využití biodesek v truhlářství

V truhlářství mají vícevrstvé desky velmi širokou škálu použití. Nejsou sice nejlevnější, ale jsou kvalitní, protože křížem lepená skladba minimalizuje kroucení a prohýbání ve větších plochách i při změnách tepla a vlhkosti. Řemeslníci u nás biodeskou nahrazují spárovku, kterou si často lepí sami, a tím šetří drahocenný čas. Velké formáty jsou další významné plus pro úsporu času. Spojení desek se provádí nejčastěji natupo nebo na pero a drážku, popř. se hrana opatří fázičkou. Anebo si řemeslníci do předem naformátované desky připraví drážku pro vložené pero. Vícevrstvé desky je možné i frézovat, ale pouze do síly povrchové lamely, tedy zhruba do třetiny.

Povrchovou úpravu se doporučuje provádět mořením, lakováním, lazurováním nebo voskem či olejem stejně jako u masivu. Pro opracování jsou vhodné běžné dřevoobráběcí nástroje (frézování, řezání, vrtání apod.).

Biodeska se používá na konstrukce a čelní plochy nábytku a kuchyňských linek, pro výrobu plných i prosklených dvířek. Opracováním přiznaných hran vytvoříte krásné detaily rozličných interiérových prvků. Použitím biodesky na schodišťové stupně, popř. podstupnice, získáte originální schodiště s jedinečným designem. Je třeba brát v potaz volbu dřeva a jeho namáhání.

Své uplatnění nachází biodesky také při výrobě interiérových dveří, kde se doporučuje deska tloušťky 42 mm v oboustranné pohledové kvalitě. U posuvných a bezfalcových dveří s využitím přiznané hrany je třeba brát v potaz přirozené vlastnosti dřeva, které může být ve velkých formátech náchylnější ke kroucení.

Všechny příklady použití NOVATOP SWP

©AGROP NOVA a.s.